Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
12.10.2018
O hračkách

Kolotočka

 

Dětský dřevěný kolotoč – to není jen bláznivá zábava na celé hodiny, to je také tréning motoriky, práce s vlastním těžiš­těm, odstře­divou silou, cvičení orien­tace v pro­storu za pohybu.

A proč jsme ji začali vyrábět?

Navázali jsme na starou tradiční hračku oblíbenou především v USA v 70. letech pod jménem „sit and spin“. I zde znovu zažívá renesanci. Lidé draží staré spinery na aukcích – nejenže cítí nostalgii k hračce, kterou kdysi milovali, ale chtějí dopřát stejnou radost i svým vnukům.

Dnes se dá jakž takž sehnat v plastovém provedení, ale plast se nám moc nelíbí, milujeme dřevo. A tak vznikla dřevěná kolotočka u nás a po našem. Jediné, co používáme z ciziny, je kvalitní a osvědčené ložisko, které se bohužel u nás zatím nevyrábí. 

A k čemu to vlastně je?

A k čemu je třeba taková houpačka? Na to se nikdo nezeptá – děti se přece rádi houpají. Ale ony se i rády točí! :-)

Prostě to děti baví, je príma zábava točit se a zkoušet, co to dělá s okolím, co to dělá se mnou. Zažívat na vlastní kůži, jak se chová odstředivá síla a gravitace. Koneckonců, kdo z nás dospělých nepodlehne pokušení, když se ocitne na otáčecí židličce ke klavíru, aby se trochu nezatočil? :-)

A vedlejší efekt, který potěší zejména rodiče: děti se učí motorice (ručkovat po roztáčecím kolečku není úplně samozřejmá dovednost, i tu se musí dítě učit. Stejně jako třeba chodit po schodech střídavě pravou a levou nohou). Učí se pracovat s vlastním těžištěm, učí se orientovat v prostoru za pohybu… Ale hlavně je to bláznivá zábava!

Dá se samozřejmě točit na obě strany, aby se nezamotala hlava.

Kolotočka je i výborná terapeutická pomůcka, také pro děti s poruchou autistického spektra.

Až kolotoč Vaše děti omrzí nebo už prostě vyrostou, může pořád sloužit v rodině jako servírovací otáčecí nástavec na stůl! Zejména při párty je to pomůcka velmi praktická.

A jak ji používat? Pro jaký věk je vhodná?

Děti většinou rychle pochopí, jak kolotoč používat – nejlépe vsedě nebo vkleče, roztáčet se pomocí malého kola (volantu) na středové tyči.

Většinou to zvládají už 2leté děti a horní hranice je omezena pouze ochotou poskládat své staré kosti na nevelkou plochu :-)

Kolotočka je hlavně myšlena pro jednoho člověka, ale menší děti se na ni běžně dokážou naskládat dvě naproti sobě (viděli jsme i tři :-), záleží jen na dobré spolupráci. 

A je kolotočka bezpečná?

Jako u každé hračky je nutné zacházet s ní rozumně, tzn. používat ji k tomu, k čemu byla vyvinuta. Hlavně menším či méně zkušeným dětem nedoporučujeme na kolotočku stoupat.

Nedovolte dětem, aby kolotočku stavěly na volant (vzhůru
nohama) – na volantu nemůže stát stabilně a hrozí nebezpečí
úrazu.

Není ani dobré, když kolotočku roztáčí jiná osoba. Jen ten, kdo na ni sedí, nejlépe ví, jak velká rychlost je ještě příjemná. 

Kolotočka je vyrobena z kvalitní nábytkové překližky, barvy a laky mají vždy atest na hračky. Konstrukce kolotočky je taková, že je při normálním provozu prakticky vyloučena možnost skřípnutí či odření prstíků (proto je spodní deska menší než horní).

A jak s kolotočkou zacházet?

Kolotočka je vyrobena z březové překližky a bukové kulatiny, má ocelové ložisko, barvy a lak mají atest k použití na hračky. Je určena jen pro vnitřní použití – v prachu a vlhku hrozí koroze nebo i zadření jinak velmi kvalitního ložiska. A ani dřevu nedělá vlhko dobře…

Zejména dejte pozor, aby nenatekla voda či jiná kapalina do vnitřku kolotočky (zvláště okolo středové tyče).

Žádná zvláštní údržba není nutná – v případě znečištění stačí otřít vlhkým hadříkem. Charakteristický zvuk, který při otáčení dělá ložisko ze silného plechu s několika sty kuliček (ve spolupráci s dřevěnou „rezonanční“ deskou), je pro kolotočku typický a bez něho to prostě nejde… Když kolotočku nakloníte, můžete také zaslechnout, jak se kuličky v ložisku v rámci určité vůle přesypávají, ale ani toho se nelekejte, je to v pořádku. Důležité je, že se otáčecí deska nesmí nijak zasekávat a po prudkém roztočení bude chvilku plynule dojíždět. Občas zkontrolujte, jestli nechybí 4 protiskluzové kolečka.

Je určena do 60 kg, ale občasně bez problémů snese i vyšší zatížení.

A kde ji můžete vyzkoušet?

Na výstavách hraček – sledujte naš facebook  https://www.facebook.com/kolotocka/.

V půvabném obchůdku Skákalpes v Praze, Francouzská 15, https://www.facebook.com/pg/PRESOVES/, v jedinečném místě se smysluplnou dětskou módou a hračkami, kde se budou bavit i Vaše děti.

Na vyzkoušení můžete využít i služeb některých půjčoven hraček, které kolotočku nabízejí.

 

A kterou vybrat?

To už necháme na Vás. Máme pro Vás kolotočky barevné (intarzované) i přírodní s vypalovanou kresbou, na přání i úplně bez zdobení.

A kde ji koupíte? 

U nás e-shopu https://www.domdom.cz/kolotocka

  Kolotočkolotočkakolotočkakolotočkolotočka dvakolotočkakolotočkaKolotočKolotočka

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Potřebujete více informací? Kontaktujte nás:
Logo
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz