Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. O hračkách
  4. Lis na listy
11.10.2017
O hračkách

Lis na listy

Lis na listy je nanejvýš aktuální pomůcka právě v této době, kdy listy začínají ukazovat své krásné podzimní barvy a přímo lákají k vylisování, vysušení a uložení do sbírky.
Najdete u nás i lis na květiny, který funguje úplně stejně, má jen podlouhlý tvar, pro vzorky květin většinou příhodnější.
(každý obrázek se dá kliknutím zvětšit)

Napřed se stručně podíváme na to, jak nový lis připravit k použití. Pro koho jsou věci jako vratové šrouby denním chlebem, může klidně kus přeskočit :-)
S novým lisem kromě dvou prkýnek, která jsou tam to hlavní, dostanete i čtyři vratové šrouby a nějaké matky a podložky. Vratový šroub má nízkou oblou hlavičku a pod ní má čtyřhranný krček – ten když se zarazí do přiměřeně malého otvoru ve dřevě, brání protáčení šroubu. A o to nám právě jde, aby se šrouby při utahování lisu neprotáčely.

Takže každý šroub nasadíme do otvoru ve spodní, nezdobené desce lisu; čtyřhranný krček se do otvoru sám od sebe nevejde. Otvory v horní desce, na které je ozdobný ornament, jsou větší, aby se pozděj na šrouby snadno nasazovala.

Desku s nasazeným šroubem položíme nejlépe na nějaký svěráček nebo na hranu dvou prkýnek, aby byla z obou stran kolem šroubu podepřená a lehkým úderem přiměřeného kladívka zarazíme čtyřhran do otvoru. Když se to nepodaří úplně perfektně, nic se neděje – šroub se časem po několikerém utažení zatáhne do dřeva sám.

Ideálně to nakonec vypadá nějak takhle.

A teď už to hlavní, začneme chystat listy. Budeme potřebovat nastříhat nebo nařezat několik vrstev obyčejného novinového papíru a pár čtverečků nějaké tlustší lepenky, tak aby se nám pěkně vešly mezi šrouby. A nakonec i ty matičky a podložky.

Začíná se spodní deskou s připravenými šrouby.

Na ni pár vrstev lepenky. Tak nějak přiměřeně :-) Celá sestava lepenek, novin a listů, kterou postupně vytvoříme, by měla být tlustá asi tak 3 cm, aby lis byl pěkně plný a dal se dobře utáhnout. Nesmí být ale moc plný, aby šly nakonec nasadit matičky.

Na lepenku nějaké noviny a na ně list.

Na list zase noviny. A podle potřeby zopakovat s několika listy, každý další list oddělit aspoň dvěma vrstvami novin. Novinový papír by měl být ten úplně obyčejný, savý; reklamní letáčky s lesklým nebo křídovým povrchem nejsou moc dobré…

Na závěr zase nějaká ta lepenka. I když je listů s novinami víc, je dobré alespoň jednu vrstvu lepenky na začátku a na konci mít, aby se tlak desek lépe rozprostřel.

Nakonec nasadíme vrchní desku…

…nezapomeneme na podložky (aby matičky nerozdíraly dřevo kolem šroubu)…

…nasadíme matičky a důkladně utáhneme. Destičky lisu se při tom trochu prohnou – přece jen pracujeme se dřevem a ne s tlustou ocelovou deskou, ta by se ani nehnula :-)
Ale ono to nevadí, právě tuhle věc nám pomáhá řešit ta lepenka okolo listů.

A to je všechno. Teď už jen trpělivě počkat, až se vlhkost z listu (nebo květiny) skrze vrstvy papíru postupně odpaří. To může trvat docela dlouho, u tlustších vzorků třeba i dva až tři týdny. Celou sestavu je možno občas opatrně (!) rozebrat a větší část papírů vyměnit za suché. Všechno se tím urychlí a u hodně vlhkých vzorků se sníží riziko, že je navštíví nějaká nezvaná plíseň.

A nastupujícímu podzimu natruc ještě jednu letmou vzpomínku na léto…

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Potřebujete více informací? Kontaktujte nás:
Logo
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz